Innowacja pedagogiczna „Mały Miś w świecie wielkiej literatury. Edukacja czytelnicza dzieci w wieku przedszkolnym” została napisana w oparciu o projekt o tym samym tytule autorstwa Anety Konefał, dyrektora Przedszkola Publicznego Nr 1 w Kolbuszowej. Została uzupełniona i zmodyfikowana zgodnie z potrzebami naszego przedszkola przez Ewelinę Sawicką i Małgorzatę Lissowską. Nauczycielki posiadają zgodę autorki projektu na wykorzystanie materiałów i opracowań na potrzeby własnej innowacji.
Innowacja będzie prowadzona w przedszkolu od października 2018 do maja 2019  w grupie „Badacze” oraz „Żeglarze”.

Główny cel to rozwijanie czytelnictwa oraz współpracy między przedszkolami i środowiskiem rodzinnym dziecka.

Cele szczegółowe:

• zachęcanie dorosłych do głośnego czytania dzieciom – uświadomienie roli czytania w życiu dziecka, wyrabianie właściwych nawyków czytelniczych,
  • tworzenie warunków do różnorodnej aktywności dzieci w toku realizacji zadań stawianych przez nauczyciela,
  • wprowadzenie dziecka w świat literatury,
  • budzenie zaciekawienia książką przez zabawy, piosenki, twórczość plastyczną,
  • przekazywanie za pośrednictwem literatury wartości moralnych,
  • kształcenie u dzieci umiejętności słuchania tekstu czytanego,
  • rozwijanie samodzielności, kreatywności i innowacyjności dzieci,
  • rozwijanie kompetencji cyfrowych dzieci i nauczycieli,
  • kształtowanie postaw patriotycznych dzieci,
  • włączenie w życie przedszkola rodziców oraz przedstawicieli środowiska lokalnego,
  • promocja przedszkola,
  • rozwijanie współpracy między nauczycielami.

m0