JĘZYK CHIŃSKI

W naszym przedszkolu dzięki Gminie Miasta Toruń, Kolegium Jagiellońskiemu i Instytutowi Konfucjusza obył się pilotażowy program, dzięki któremu prowadzona była nauka języka chińskiego w jednej z najstarszych grup. Dzieci miały możliwość obcowania z językiem i kulturą chińską.

foto 1

Dnia 9.02.2019 r. w auli Kolegium Jagiellońskiego dzieci z grupy "Poszukiwacze" miały możliwość po raz pierwszy zaprezentowania swoich umiejętności. Występy naszych przedszkolaków związane były z obchodami Chińskiego Nowego Roku.

Foto 2

Foto 3

Foto 4

Foto 5

Foto 7

Foto 6

Foto 12

Foto 13

Foto 8

Foto 11

Foto10

Chiński Nowy Rok, nazywany także Świętem Wiosny (Chunjie 春节), to najważniejsze i najbardziej uroczyste święto w Państwie Środka. Przypada na pierwszy dzień pierwszego miesiąca kalendarza rolniczego Chin. Tradycyjnie trwa 15 dni i kończy się Świętem Lampionów, które w tym roku wypadnie 19 lutego.
Obchody święta przebiegają niezwykle hucznie i uroczyście. Cała rodzina gromadzi się na świątecznym posiłku, podczas którego nie może zabraknąć pierożków jiaozi (饺子). Chińska wymowa słowa „ryba” (yu) podobna jest do wymowy słowa „dostatek”, dlatego pojawienie się jej na świątecznym stole ma przynieść rodzinie dobrobyt w nowym roku.
Chiński Nowy Rok jest świętem spędzanym w bardzo radosnej atmosferze. Rodziny spędzają czas na rozmowach przy wspólnych posiłkach, grach, tańcach. Chińczycy odwiedzają bliskich i składają sobie nawzajem życzenia, pozdrawiając się słowami „bądź szczęśliwy i bogaty!”. Popularną tradycją jest także wręczanie sobie prezentów w postaci owoców czy ciastek. Dzieciom w przyciągnięciu bogactwa i powodzenia w szkole w nowym roku pomóc mają czerwone koperty z pieniędzmi, tak zwane hongbao (红包), które otrzymują od  rodziców i dziadków.

Fotorelacje - zapraszamy do zapoznania się z nimi

15.06.2019 r. odbyło się zakończenie roku szkolnego w Confucius Classroom w Kolegium Jagielońskim. W uroczystości uczestniczyły dzieci z toruńskich przedszkoli oraz uczniowie z Confucius Classroom (HSK3) i Szkoły Podstawowej Cambridge Academy. W programie m.in. mogliśmy obejrzeć: Taniec "Caiwei", władanie mieczem Taiji, Tai Chi Fan, "Kungfu Baby czy wysłuchać piosenek ilustrowanych ruchem: "On the Stock Tower, "Little Star", "My answer", "Spring coming", "Looking for friends", "Fishing in snow", "Chinese show", "Autumn Evening in My Mountain Abode", "Contentment". Nasze przedszkolaki zaśpiewały i zilustrowały piosenkę pt. "Little Rabbit" - oczywiście w języku chińskim.
Występy zakończyły się wspólnym piknikiem na dziedzińcu Kolegium Jagiellońskiego. Na dzieci czekało wiele atrakcji......i oczywiście możliwość degustacji tradycyjnego chińskiego jedzenia.

Foto 23

Foto 24