„Program eTwinning – Europejska społeczność szkolna”

 

logoetwinning
„Program eTwinning – Europejska społeczność szkolna” to łączenie i współpraca placówek w Europie za pośrednictwem mediów elektronicznych Jest to edukacyjny program Unii Europejskiej, który promuje wykorzystywanie technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) w placówkach europejskich. Dzięki temu Internet wykorzystywany jest do współdzialania, wymiany informacji i materiałami edukacyjnymi. eTwinning poszerza zakres pedagogicznych możliwości oferowanych dzieciom i nauczycielom, motywuje do „nauki” i otwarcia na Europę.
Nasze przedszkole w ramach Programu eTwinning przystąpiło do realizacji projektów:
 Projekt ” Lost and Found – A Journey of Friendship” (październik 2016 – grudzień 2016)

W ramach tego projektu dzieci wspólnie z nauczycielem obejrzały bajkę „Chłopiec i pingwin” na podstawie książki Oliviera Jeffers`a. Chętne dzieci wykonały pingwiny dla partnerów projektu (z metryczką: szkoła, miasto, kraj, pozdrowienie w języku ojczystym). Następnie dzieci wspólnie z rodzicami wysłały je w podróż w poszukiwaniu przyjaźni. Teraz dzieci oczekują na przybycie pingwinów do naszej placówki.Link do bajki: https://www.youtube.com/watch?v=tEriYg7y4LQ

chlopiec i pingwin3-vert

chlopiec i pingwin2

pingwiny1

Projekt  „Christmas”
(grudzień 2014)
Atmosfera Świąt Bożego Narodzenia sprawia, że jesteśmy bardziej życzliwi dla innych . Dlatego warto sobie uświadomić sobie, że nie wszędzie Wigilię obchodzi sie jak w Polsce, dlatego też dzieci zapoznają się ze zwyczajami i tradycjami Świat Bożego Narodzenia w innych krajach europejskich.
 Najważniejszą częścią naszego projektu było przygotowanie przedstawienia świątecznego pod tytułem „Gwiazdkowy prezent”, dzieci (4-letnie) wspólnie najpierw stworzyły afisz teatralny:
af1b8110
Potem wybierały sobie role, których następnie się z zapałem uczyły. Wiedziały, ze ich występ obejrzą dzieci z innych krajów, dlatego tym bardziej się starały. Występ został nagrany przez nauczyciela, film z przedstawienia został zmontowany i udostępniono film partnerom na platformie youtube:
https://www.youtube.com/watch?v=HGOZ50VQZGw. Partnerom projektu też pokazaliśmy jak przygotowujemy się do Świąt: dekorujemy choinkę w naszej sali, pieczemy pierniki, wysłaliśmy kartki do partnerów projektu i  pokazaliśmy im  jak wygląda nasza przedszkolna Wigilia: dzielenie się opłatkiem, spotkanie z Mikołajem.
b61d6c87b1146d57
af157fc7
ae113987
b3161b87
a7158a0c

ab1d041c

 

My również oglądaliśmy zdjęcia i filmy, jak inni przygotowują się do Świąt Bożego Narodzenia. Dostaliśmy także kartki świąteczne od dzieci z Włoch. Słuchaliśmy piosenki „White Christmas” w wersji włoskiej:  https://www.youtube.com/watch?v=SrayQVVgGps.