„Podróż Św. Mikołaja”
Data: 11.12.2017r.
Placówka: Przedszkole Miejskie nr 11 im. T. Halika w Toruniu
Grupa: „Tropiciele” (5-latki)
Autorki scenariusza: mgr Żaneta Derewecka (nauczyciel stażysta), mgr Dorota Szadkowska (nauczyciel dyplomowany, opiekun stażu)
Prowadząca: mgr Żaneta Derewecka
Miejsce: sala grupowa
Tematyka kompleksowa: „TRADYCJA W MAŁYM PALUSZKU TAKA – BOŻONARODZENIOWE TRADYCJE POLSKI I ŚWIATA”
Cel ogólny:
- przygotowanie dzieci do nauki czytania poprzez różne formy aktywności
Cele:
- doskonaliły spostrzegawczość oraz orientację przestrzenną;
- rozwijały słuch fonematyczny i pamięć słuchową;
- potrafiły wyodrębnić głoskę w nagłosie, oraz podzielić wyraz na sylaby;
- potrafiły dopasować w pary rymujące wyrazy;
- wykonywały ćwiczenia według instrukcji nauczyciela;
- potrafiły współdziałać w grupie i w parach.
Metody:
- Słowne: pogadanka, instrukcja słowna (objaśnienie), ćwiczenia oddechowe i artykulacyjne.
- Oglądowe: praca z obrazkiem, pokaz, obserwacja.
- Czynnościowe: zadań stawianych do wykonania, samodzielnych doświadczeń, ćwiczeń utrwalających.
- Problemowe: opowieść ruchowa.
Formy:
- indywidualna;
- praca w parach.
Środki dydaktyczne:
- ilustracja Świętego Mikołaja i elementy ją maskujące, kartoniki z obrazkami do układania rymowanek, obrazki z zabawkami do dzielenia nazw na sylaby, papierowe pierniki w różnych kształtach, litery drukowane, naklejki – nagrody.
Przebieg:
2. Opowieść ruchowa „Podróż Świętego Mikołaja”- aktywny udział dzieci połączony z zabawami i ćwiczeniami przygotowującymi do nauki czytania.
3. Ćwiczenia oddechowe – odgłosy pojazdów – zabawa ortofoniczna – ćwiczenie narządów mowy przez powtarzanie głosek. Naśladowanie za nauczycielką odgłosów pojazdów: motoru – żżż, żżż, żżż,
samochodu – wrr, wrr, wrr,
pociągu – puf, puf, puf,
samolotu – szz, szz, szz.
4. Zabawa słownikowa – nazwy elementów krajobrazu. Nauczyciel wypowiada początkową sylabę, zadaniem dzieci jest dokończenie wyrazu poprawną sylabą, np.: – postanowił wspiąć się na wysoką GÓ…RĘ,
– przepłynął MO…RZE,
– zauważył, że do morza wpływa RZE…KA,
– a tuż za nią była zielona ŁĄ…KA.
5. Zabawa ruchowa – dopasowywanie wyrazów, które się rymują. Nauczycielka rozkłada na dywanie obrazki ze zwierzętami, przedmiotami – dzieci po kolei wybierają kartoniki, nazywają obrazki, dobierają się w pary tak, żeby ich wyrazy (nazwy obrazków)rymowały się, np.: – MAK – RAK
– KURA – GÓRA
– LAS – PAS, itp.
7. Ćwiczenie artykulacyjne–szukanie przez dzieci pierników o określonych kształtach schowanych w sali,wyodrębnienie przez dzieci pierwszej głoski w nazwie kształtu piernika, natomiast dzieci zdolne przegłoskują lub ułożą cały wyraz na tablicy, np.: – dom, kot, serce, choinka, bombka, anioł, gwiazda, renifer, bałwan, skarpeta, but.
8. Ćwiczenia aparatu mowy – oblizanie językiem dookoła swoich ust.
9. Podsumowanie – podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach, rozdanie nagród.
Literatura:
- Łazewska H., Mikitiuk B., Moritz B., „Co zrobić, aby ułatwić dziecku naukę czytania i pisania”, Kraków 2002;
- Zakrzewska B., „Trudności w czytaniu i pisaniu”, Warszawa 1996;
- „Nauczycielka Przedszkola”, nr 130, Grudzień 2017;
- „Nauczycielka Przedszkola”, nr 128, Październik 2017.