Tydzień Mózgu 2022

Nasze przedszkole aktywnie włączyło się w organizację „Tygodnia Mózgu”odbywającego się: w dniach 14.03.2022 – 18.03.2022, rekomendowanego przez Kujawsko -Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli oraz Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy.

Przygodę z tym ważnym, znaczącym dla rozwoju dziecka w wieku przedszkolnym tematem, rozpoczęliśmy od obejrzenia filmu edukacyjnego. Ta forma pracy z dziećmi, utwierdziła nas w przekonaniu, że dbanie o nasz najważniejszy organ, który odpowiada za wszystkie narządy, nasze samopoczucie oraz osobowość jest najważniejszy, bo warunkuje funkcjonowanie organizmu na wszystkich płaszczyznach.

Przez cały tydzień dzieci z różnych grup wiekowych uczestniczyły w ciekawych, różnorodnych formach dziecięcej aktywności, mających na celu pobudzenie pracy mózgu. W treningu mózgu świetnie sprawdziły się wszelkiego rodzaju gry i zabawy, które angażowały logiczne myślenie, pamięć, uwagę, spostrzeganie i orientację przestrzenną.

Są powody oczywiste – każdy przedszkolak powie, ruch równa się zdrowie! Podczas aktywności fizycznej w mózgu człowieka zwiększa się poziom stężenia ważnych neuroprzekaźników tj. dopaminy, serotoniny, noradrenaliny. Substancje te wpływają na poprawę samopoczucia, ale również silnie oddziałują na funkcjonowanie poznawcze człowieka, przyczyniając się m.in. do wzrostu poziomu motywacji. Oczywiście wiemy jak ważne jest dla naszego mózgu przebywanie na świeżym powietrzu, toteż dużo czasu spędzaliśmy na świeżym powietrzu, organizując dzieciom szereg atrakcji ruchowych.