Warsztaty literacko – plastyczne w Mediatece

Dnia 5 października 2023 r. grupa „Poszukiwacze” uczestniczyła w literacko-plastycznych warsztatach w Mediatece, mieszczącej się w jednej z filii Książnicy Kopernikańskiej. Zajęcia rozpoczęły się od wysłuchania, przez dzieci, bogato ilustrowanej baśni H.Ch. Andersena „Słowik”, z cudownym przesłaniem. że wartościowe jest tylko to, co prawdziwe i szczere. Pozostając w kręgu baśni, przedszkolaki zmierzyły się ze „złapaniem” Słowika przy użyciu chusty animacyjnej. Udało się, brawo „Poszukiwacze”! „Od słowika, do karmnika” – tak można by rzec, mając na uwadze dalszy przebieg warsztatów. Każdy przedszkolak samodzielnie, według instrukcji prowadzącej zajecia, wykonał ptaszka w karmniku. Wyposażeni w wiedzę, o dokarmianiu ptaków zimą, dzieci w dalszej części, zwiedziły czytelnię i bibliotekę, zapoznały się z bogatymi zbiorami (książki, prasa, audiobooki, gry na konsole i komputer), ale także z ofertą zajęć dla najmłodszych i tych trochę starszych. Bo biblioteka to miejsce magiczne, w którym każdy, niezależnie od wieku znajdzie coś dla siebie.

Na zdjęciu grupa 6-latków w trakcie zajęć edukacyjnych dotyczących zbiorów bibliotecznych w fili Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Raszei 4 w Toruniu. Dzieci siedzą na kolorowych pufach, słuchają w skupieniu i jednocześnie oglądają jedną z pozycji książkowych "Kicia Kocia w czytelni". W  tle rysunek naścienny, imitujący rozłożyste drzewo bez liści oraz bogate zbiory książkowe dla dzieci, ustawione na półkach.

Na zdjęciu dzieci z grupy "Poszukiwacze" siedzą w sali warsztatowej Mediateki i wykonują zadanie, polegające na ozdobieniu karmnika z ptakiem, według własnego pomysłu. Dzieci pracują w skupieniu, są zainteresowane zajęciami. Na ścianach wiszą ozdoby w kształcie serc oraz makramy.

Na zdjęciu dzieci z grupy 6-latków w sali warsztatowej Mediateki czekają w kolejce na elementy wykończeniowe pracy, które rozdaje prowadząca zajęcia, stojąc za biurkiem.  Część dzieci kończy swoją pracę przy stolikach.